Dünya Otomobil Kiralama Pazarı Taktiklerinde Önemli Değişim

Covid-19 dağıtımını durdurmaya yönelik seyahat yasakları, kiralık otomobil pazarını çoğundan daha zorlu bir şekilde vurdu. ABD’deki Avis, Hertz ve Business, Hazine Bakanlığı’ndan yolculuk sağlayıcılarını kurtarmak için pazarlarını federal fikirlere dahil etmelerini istedi. Atlantik’in bir başka yönüne bakıldığında, Fransa, Europcar’ın araba veya kamyon kiralama şirketinin devamlılığını sağlamak için talep ettiği 225 milyon avro değerinde krediye sahip.

Konsantre pazar

ABD otomobil kiralama alanı, yalnızca üç şirketin ve dokuz modelinin hakim olduğu, nispeten yoğunlaşmış bir güncel pazardır. Toplu olarak, Enterprise (Organization, National ve Alamo), Hertz (Hertz, Thrifty, Dollar, Firefly) ve Avis (Avis ve Budget) pazarın% 94’ünü temsil ediyor.Avrupa’da ise görüntü biraz daha çeşitli: aynı 3 firma ayrıca Europcar (Goldcar ve InterRent modelleriyle birlikte) ve Sixt, endüstrinin% 65’ini temsil ediyor. 2019’da küresel araç kiralama pazarı yaklaşık doksan milyar dolar ciro elde etti. Analistler, yeni mobilite gelişmelerinin belirlediği güçlü ilerleme beklentisiyle yaklaşan on yıllar hakkında inanılmaz derecede iyimserdi. Şimdi her küçük şey nasıl değişti! Genel kamu kuruluşlarının büyük harf kullanımı:

Avis, AvisTravel limitlerinin Nisan ayında karlarda% 80’lik bir düşüşe katkıda bulunduğunu öne sürüyor. Şirket şu anda bu 12 ayda iki milyar dolar harcama seçeneği sunuyor. Moody’s, Avis’in pandeminin bir sonucu olarak likiditesini zayıflattığını öne sürerek Avis’i iki kademe düşürerek B2’ye düşürdü ve uygulanan motorlu araç fiyat aralıklarının azalması nedeniyle ekstra güç kullandı. Avis envanteri daha önce bu takvim yılında% 74 düştü. Şirket aynı şekilde yöneticiler ve üst düzey personel için ödemeleri azaltıyor, nakit harcamalarını duraklatıyor ve araç filosunun genişlemesini kısıtlıyor.

Hertz World Holdings Inc., borcu yeniden işlemek ve On birinci Bölüm kişisel iflas başvurusunda bulunmaktan uzak durmak için yeniden yapılandırma danışmanlarına girdi. Kiralık otomobil işinin hisseleri bu 12 ayda% seksen üç düştü. İptallerin artması ve yeni rezervasyonların az olmasıyla birlikte, işletme aslında varış noktalarını konsolide ediyor, çalışanları kesiyor (10.000 işten çıkarılma) ve likiditeyi Sakarya araç kiralama korumak için sermaye ödemelerini en aza indiriyor. Zayıf oto-oran kullanımından çok daha fazla gerginlik geleceğini söyleyen Europcar İnternet borcunun geçen yıla göre% 32 artması ile Europcar hisseleri hisse senedi ticareti içindeki fiyatında% 63 oranında değer kaybetti. Fransız devleti müdahale etti, araç kiralama firmasının küçük işletmelerinin devamlılığını sağlamak için talep ettiği 225 milyon euro tutarında finansal kredileri teminat altına aldı. Europcar son zamanlarda yeni mobilite gibi kavramlara dayalı satın almalarla ölçümünü artırdı ve bu arada sadece kayıplara yol açtı. Bu satın alma politikası 1,2 milyar avroluk muazzam bir şerefiye yarattı.